Hírek

A Duna-vidék és a Balkán a Római Birodalom korában a katonai feliratok tükrében - The Danubian Region and the Balkans during the Roman Empire in Military Inscriptions - címmel rendezett nemzetközi ókortörténeti konferenciát szeptember 28-án és 29-én a Debreceni Egyetem.

Elsőként Roman Czaja, a toruń-i Uniwersytet Mikołaja Kopernika tanszékvezető egyetemi tanára, a Debreceni Egyetem díszdoktora tartott előadást szerdán a Magyar Kutatási Hálózat-Debreceni Egyetem: „Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete” kutatócsoport most útjára indított nemzetközi előadás-sorozatának keretében.

Elhivatottság, innováció és együttműködés jellemezte az elmúlt egy évben a Debreceni Egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány és a Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület (TTTT) munkáját, a TTTT betöltötte azt a szerepet, amit szántak neki, és kijelölte a DE fejlődésének új irányait – jelentette ki a testület kétnapos ülésének szerdai megnyitóján Kossa György, a GTIDEA kuratóriumi elnöke.

A legjobb 800 felsőoktatási intézmény között szerepel a Debreceni Egyetem a Times Higher Education legfrissebb listáján. A világ 28 ezer egyeteméből több mint 1900 felsőoktatási intézmény került a szerdán megjelent THE World University Rankings 2024 ranglistára oktatási, kutatási tevékenysége, nemzetközi megítélése és ipari bevételei, szabadalmai alapján.

A Nyelvek Európai Napjához kapcsolódva a Debreceni Egyetem idén is csatlakozott az Európai Nyelvi Koktélbár programjaihoz. A Főépület Díszudvarán kedden csaknem 600 középiskolás tehetett virtuális, játékos látogatást Európa országaiba.

A Debreceni Egyetem valamennyi kara és campusa újra várja színes, változatos programokkal a tudomány iránt érdeklődőket szeptember 29-én, pénteken a Kutatók Éjszakáján.

Publikációs díjakat, valamint kiválósági PhD-elismeréseket adott át a Debreceni Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriuma és a DE vezetése negyvenhárom, példaértékű tudományos munkát végző egyetemi szakembernek. Az ösztöndíjakkal a testület célja, hogy publikálásra ösztönözze a kutatókat és tudományos életpályamodellt kínáljon a jövő tudósainak.

Fontos feladatának tartja a tudományos életpályamodell támogatását a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriuma, amely több ösztöndíjat is létrehozott az egyetemi kiválóságok patronálására. Az új program részleteiről Kossa György kuratóriumi elnök beszélt a Campus Rádiónak adott interjúban.

Interdiszciplináris pedagógia és a korszakváltás bizonytalansága címmel rendezte meg pénteken a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Nevelés- és Műveléstudományi Intézete a XIII. Kiss Árpád Emlékkonferenciát a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában.

Rekordszámú, csaknem 200 programmal várja a tudomány műhelytitkai iránt érdeklődőket szeptember 29-én, a Kutatók Éjszakáján a Debreceni Egyetem.