A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok, a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.
Hírek
Rangos kitüntetésben részesült Bakai-Bereczki Ilona, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar munkatársa a Magyar Tudományos Akadémián. A 45 évesnél fiatalabb kutatóknak adható Zemplén Géza-díjat a docens a szintetikus szerves kémia terén elért kimagasló eredményeiért vehette át. Bakai-Bereczki Ilona egyebek mellett új antivirális vegyületek és a rezisztens baktériumokat is legyőzni képes hatóanyagok kifejlesztésére koncentrál.
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíjával jutalmazott doktorandusz hallgatókkal találkozott Szilvássy Zoltán rektor, hogy tájékozódjon a 2024-ben kitüntetett kiválóságok felkészültségéről, tudományos tevékenységéről, eredményeikről, összegezze a 2023-ban kitüntetettek éves beszámolóinak tanulságait és közösen fogalmazzák meg a további fejlődési lehetőségeket. A rektor harmincöt díjazott fiatal kutató előtt ismertette a DE tudományos stratégiáját.
A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.
A közép-ázsiai országok kulturális örökségének bemutatására, hagyományaik megismertetésére és nyelvük megmutatására nyílt közösségi tér a Debreceni Egyetemen. A Türk Sarok Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország, Türkmenisztán és Üzbegisztán hallgatói és a térség iránt érdeklődők számára kínál különleges találkozási pontot.
Az álláskeresés és a munkaerőpiacon való helytállás leghatékonyabb gyakorlataival ismekedhettek meg a Debreceni Egyetem hallgatói a Debrecen Business Service Centers Kerekasztal workshopján. Az eseményt a DBSC magyar nyelvű kurzusának záró-akkordjaként rendezték meg.
Öt debreceni kulturális intézmény – a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen, a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központ, a Déri Múzeum, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ és a Vojtina Bábszínház – Várhalmi Ilonáról, a színjátszás és oktatás ikonikus helyi alakjáról elnevezett díjat alapított. Az elismerést minden év január 21-én, a magyar kultúra napja előestéjén veheti át két pedagógus.
Miként lehet új ötletekkel egészségügyi problémákat megoldani, mit takar az a szóösszetétel, hogy jótékonysági mozizás, mi történt az idei első gólyabálokon, hogy nézett ki a mai debreceni Nagyállomás elődje, mennyire intelligensek a vetési varjak és hogyan tudta az élen zárni az NBIII-as futballbajnokságot a DEAC férfi alakulata – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet friss számában.
Az ókortudomány, azon belül az ókori felirattan legújabb tudományos eredményeit foglalták össze egy nemrég megjelent nemzetközi tanulmánykötetben. A Debreceni Egyetemen rendezett szakmai konferencián elhangzott tudományos előadásokat összegző gyűjtemény elsősorban a római hadsereggel, a birodalmi tartományok védelmével foglalkozik az egykori Duna-vidéki, valamint balkáni provinciák területén.
Idén is megrendezte hagyományos őszi tudományos seregszemléjét a Debreceni Egyetem (DE) Hatvani István Szakkollégiuma. A fiatal tehetségek 7 szekcióban 42 előadás keretében ismertették legfrissebb kutatási eredményeiket a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában rendezett pénteki eseményen.